اجاره بها سال 95 نسبت به سال 94 افزایش نداشته است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حسام عقبائی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه نیمی از درآمدهای خانوار در شهرهای بزرگ برای اجاره مسکن هزینه می شود، گفت: اصلی ترین شاخص قیمت اجاره بها، قیمت مسکن است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، حسام عقبائی رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران با بیان اینکه  نیمی از درآمدهای خانوار در شهرهای بزرگ برای اجاره مسکن هزینه می شود، گفت: اصلی ترین شاخص قیمت اجاره بها، قیمت مسکن است.

عقبائی در ادامه گفت: براساس بررسی های میدانی و با توجه به رکود قیمت مسکن در چند سال اخیر، قیمت اجاره بها در سال 95 نسبت به سال قبل هیچگونه افزایشی نداشته است.

او تاکید کرد: در سال 95 بیش از 90 درصد مستاجران از دهک های پایین جامعه و قشر حقوق بگیر هستند و با توجه به افزایش 12 درصدی حقوق و هزینه های دیگر، عملاً ظرفیت افزایش اجاره بها وجود ندارد.

عقبائی در عین حال خاطرنشان کرد که مالکین رویکرد سودجویانه ای به بازار اجاره مسکن دارند و آن را با سود بانکی مقایسه می کنند و توقع افزایش اجاره بها را دارند و این قیاس ها موجب ایجاد حباب در بازار اجاره بها می شود.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران همچنین با اشاره به اینکه تورم موجود در جامعه مشمول تمام کالاها و خدمات نمی شود، تاکید کرد: با توجه به تامین معاش عده ای از موجران از راه اجاره دادن مسکن، آنها تورم سالیانه را در نظر می گیرند و اقدام به افزایش اجاره بها می کنند.

عقبائی در ادامه برنامه با اشاره به رصد 18 هزار قرارداد اجاره نامه در اردیبهشت ماه گفت: اجاره بها سال 95 نسبت به سال 94 افزایش نداشته است و بررسی های میدانی این موضوع را تایید می کند.